Home‎ > ‎

News & Results








To submit a news article, please provide title, text and photos to ThistleClassAssociation@gmail.com

2019 New Jersey and Long Island Sound District Championships

posted Jun 17, 2019, 9:34 AM by Luke Miller   [ updated Jun 17, 2019, 1:16 PM ]

Results from a very windy NJ/LIS Districts. The letters don't even capture how many capsizes there were. 

1st: B. Kitchin
2nd: P. Flinn
3rd: T. Lawton
4th: B. Barbehenn
5th: C. Murphy 




Adirondack Invitational 2019

posted Jun 17, 2019, 9:27 AM by Luke Miller

1st place! Doug Kaukeinen, Rachel Maass and Andrew Green!
2nd place! Christoper Wilson, Laura and John Wilson!
3rd! MaryEllen Brown, Don Stehle and Jonas Kelly!


2019 Thistle ACCs Results

posted Jun 10, 2019, 6:12 AM by Luke Miller

2019 Thistle Atlantic Coast Championships were won handily by Ed Adams, Neil Fowler and Kira Munger. 3 races on Saturday in heavy air conditions and 1 race on Sunday in moderate winds.

While team Baker, Martin and Bailey rounded the first mark in the first race both days they couldn’t keep Team Adams behind.

Competition was tight in the 2-4 places and came down to the last tack at the finish line.


Results: http://www.regattanetwork.com/event/18367



Lake Erie and Michiana Districts Results

posted Jun 10, 2019, 6:10 AM by Luke Miller

Lake Erie and Michiana Districts were held at Sandusky Sailing Club! Two races were run in big breeze yesterday (race three was abandoned). Two more this morning in a calmer 8-12. Congrats to Conor RuppenCarrie Patterson and Kevin Tschantz.


Dixie 2019 Results

posted Jun 3, 2019, 7:47 AM by Luke Miller


Congratulations to Scott and Nerissa Griffin for winning the 2019 Dixie. There were 41 boats including some who traveled from far away! Results attached. 






Senecanoe 2019 Results

posted Jun 3, 2019, 7:38 AM by Luke Miller   [ updated Jun 11, 2019, 10:41 AM ]






Regatta top 3! Tonya Igham, Daniel Fien, Sam Ingham in 1st! Scott Meyer, Jenny Borshoff, and Lauren Meyer in 2nd, Meredith and Ed Adams with Kira Munger in 3rd.

2019 Kitchin Memorial Regatta

posted May 21, 2019, 6:54 AM by Luke Miller

The Kitchin Memorial Regatta was small, but the fleet was powerful! Lake Hopatcong Fleet showed us all great hospitality! Light and shifty winds on Saturday challenged everyone!





B Kitchin, D Kitchin, C Kitchin 2 2 2 2 1 Total = 9
B Barbehenn, M Miller, J Yingling 7 1 1 1 3 Total = 13
L Kitchin, M Kreuzkamp, A Kitchin 5 3 4 3 4 Total = 19


2019 Thistle Southeast Regional Championship

posted Apr 24, 2019, 12:49 PM by Luke Miller



PosSail  Boat  RatingSkipperYacht Club 1  2  3  4  5 TotalPos
1  
3976  Resilient  0  Greg Griffin   BGYC  1  3  2  2  3  11  
1  
2  
3993  Afflicted  0  Brad Russell   LNYC  3  1  3  3  2  12  
2  
3  
4035  Crime Scene  0  Paul Abdullah   The Florida Yacht Club  5  7  1  1  1  15  
3  
4  
3997    0  Scott Griffin   Western Carolina Sailing Club  2  2  4  5  7  20  
4  
5  
4007    0  Loy Vaughan   Birmingham SC  4  6  6  6  4  26  
5  
6  
1801  Yellow Snow  0  Van Rogers   BSC  8  5  7  4  5  29  
6  
7  
3579  Anna  0  Reid Collins   LLSC  6  8  5  7  6  32  
7  
8  
3046    0  Ian Hunter   Fort Walton yacht club/ Jacksonville University  10  9  8  9  8  44  
8  
9  
779    0  Kevin Bradley   NCYC  7  4  15/RET  15/DNS  15/DNS  56T  
9  
10  
3894  Windrider  0  Len Wert   Atlanta Yacht Club  11  13  9  8  15/DNS  56T  
10  
11  
3331  Whataboat  0  George Hambleton   Fort Walton Yacht Club  9  10  11  15/DNS  15/DNS  60T  
11  
12  
3892  Conundrum  0  Tommy Glenn   Muscle Shoals Sailing Club  12  11  12  10  15/RET  60T  
12  
13  
1334  Auburn Tide  0  Isabel Smith   Birmingham Sailing Club  14  12  10  15/DNF  15/DNS  66  
13  
14  
3710  Tiger Rage  0  Mark Sherry   Atlanta Yacht Club  13  14  15/RET  15/DNS  15/DNS  72  
14  
15  
3818  cwch cyflym  0  Jack Mahaney   oconee sailing nd yacht club  16/RET  16/DNS  16/DNC  16/DNC  16/DNC  80  
15  
 

Success at the 2018 Old Goat Regatta- A Story of Growth and Promotion

posted Dec 19, 2018, 7:05 AM by Thistle Class   [ updated Dec 21, 2018, 10:05 PM ]


By David Reddaway, Thistle 3883

 

Several years ago, Lake Lanier Sailing Club’s Thistle Fleet 79, published an article in the Bagpipe entitled, “From Eight to Eighty”.   The article’s theme was revering the Thistle Class for embracing youth and elders.  At that previous OGR, our youngest competitor was 8 years old and oldest was 80 years young which exemplified our true multi-generational, family sport.

Two years ago, LLSC hired a Waterfront Director Alex Padgett (a local Thistler).  This was a giant step for an inland sailing club.    Since hiring Alex, LLSC’s Junior Program (https://www.llsc.com/junior-sailing)  and Adult Sailing Program (https://www.llsc.com/sail-training) has grown tremendously.  Adults and youth have been invited to go on their First Sail (https://www.ussailing.org/education/adult/first-sail/) in our club owned Flying Scotts and Club 420s.   When asked about other boats at LLSC, the Thistle has been distinguished as a competitive, fun, family based, inexpensive boat/Class.   

It’s working!  This year the OGR saw increased participation over the last few years with 32 boats competing.   We hosted two skippers from outside the Thistle fleet, several crew who were juniors, and two 100% junior boats.  Our 14 competing youngsters under 21 included several accomplished international competitors from the Opti class, members of high School sailing teams, or children of avid sailors who call the SE Region home.  Our Top Junior Award went to an all-female boat - Skipper Isabel Smith (BSC) with crew Lucy and Ellie Spearman (AYC) finishing 12th overall.   Long time Thistler Alex Krumdieck (BSC) provided the boat for the young ladies.  Alex also invited a young sailor, Sophia Woodbury (LLSC), on his boat as his forward crew. 

Other junior sailors included Josie Sherry 4th overall crewing for Steve Burke; Sophia Woodbury 6th overall crewing for Alex Krumdieck; Sam Buchanan 10th overall crewing for Reid Collins; Wyatt Shultz 11th overall crewing for Tanner Shultz; Isabel Smith, Lucy and Ellie Spearman 12th overall and Top Junior; Jackson Mathis and Noah Lenkeit 13th overall crewing for Michael Lenkeit; Robert and Thomas Beauchamp 22nd overall (our other 100% Junior boat); Eden and Alice Young 24th overall crewing for Adam Young; and Ethan Staats 25th overall crewing for Marian Evatt.

Someone who really showed how to promote fleet growth was Michael Reddaway.  Michael, now living in Jacksonville, FL, loaned his boat and crewed for John Hirsch whom he sails with on a J24.   After all the stories of the fun at Thistle regattas, Michael wanted to introduce his friend to the class.    Michael also brought Emma Newton to crew for her first OGR, too!  Way to go Michael!

We had another first time Thistler, Roger Counihan, from LLSC’s Melges 24 Fleet.  He borrowed Alex Padgett’s boat and sailed a Thistle for the first time.   Roger and crew Travis Maier are very competitive sailors and I hope they come sail Thistles again!

The Regatta was held the first weekend in September.   The weather was very unpredictable with hurricane residual causing light wind.   Our Race Committee headed by past Thsitler Mark Turner was able to squeeze in one race in very trying conditions.    Greg Griffin and Mark Reddaway won the tightly contested race with all the top boats finishing almost overlapped.   Greg, we are waiting for you to start sailing with your kids!!!

The OGR is the first regatta in the Southeast Fall Series.  We will always attempt to host a fair and competitive racing event.   Additively, Thistle Fleet 79 has focused on exceptional food in recent years.   This year we went further and hired a great four-person blue’s band, The Breeze Kings, which was not just a guitar in the corner.  We embraced new adult sailors from other Fleets and youth sailors from around the region to introduce and enjoy our Class.   We strived to promote Thistle sailing by making sure all, no matter age, no matter experience, no matter one’s preferred fleet had a good time as our guest.  Success!

Please help perpetuate the movement and drive higher attendance at your regatta!   It is simple:   getting a great PRO and race committee to ensure fair races are conducted, embrace/invite other fleets, facilitate youth sailing, loan boats, cook a great dinner and provide fabulous entertainment!   You can’t go wrong!

 

Overall

Helm

 

Type

Sail #

Crew 1

Crew 2

1

Greg

Griffin

Fast over 50

3976

Mark Reddaway

 

2

Brent

Mckenzie

Fast over 50

3615

Alex Padget

 

3

Bob

McCormack

Fast over 50

3783

Amy Roberts

Jim Roberts

4

Steve

Burke

Fast over 50

533

Josie Sherry

 

5

Loy

Vaughan

Fast over 50

3914

Andrew Phillips

 

6

Alex

Krumdieck

Fast over 50

1334

Lori Helms

Sophia Woodbury

7

Bryan

Anderson

Fast over 50

3680

Jennifer Lund

 

8

John

Hirsch

Regular

57

Emma Newton

Michael Reddaway

9

Dan

Russell

Fast over 50

3828

Lauren Myers

Tom Russell

10

Reid

Collins

Regular

3579

Sam Buchanan

 

11

Tanner

Shultz

Fast over 50

3958

Wyatt Shultz

 

12

Isabel

Smith

Junior

1334

Ellie Spearman

Lucy Spearman

13

Michael

Lenkeit

Fast over 50

3980

Jackson Mathis

Noah Lenkeit

14

David

Reddaway

Fast over 50

3883

Tiffany Schaefer

 

15

Roger

Counihan

Regular

3807

Travis Maier

 

16

Andy

Russell

Fast over 50

3659

Camden Russell

 

17

Will

Tyner

Regular

1166

Sara Fox

 

18

Jonathan

Doyle

Regular

3026

David Malcolm

 

19

Paul

Abdullah

Regular

4035

Marie Abdullah

Gavin McCormack

20

John

Howell

Fast over 50

3849

Meg Wanamacher

Craig Ambler

21

Van

Rogers

Regular

1801

Kathleen Rogers

Jack Rogers

22

Robert

Beauchamp

Junior

2687

Thomas Beauchamp

 

23

Nelson

Sharp

Regular

4019

Kim Sharp

 

24

Adam

Young

Regular

3072

Eden Young

Alice Young

25

Marian

Evatt

Woman

3444

Kelly Bryant

Ethan Staats

26

Mike

Minett

Fast over 50

3675

Eddy Burnham

Diana Paiva

27

Jack

Mahaney

Fast over 50

3818

Matt Gaines

 

28

Johnny

Sinclair

Fast over 50

3824

David Sinclair

 

29

Keegan

Musser

Regular

2873

Max Musser

Amelia McLean

30

Mark

Sherry

Regular

3710

Mindy Sherry

 

31

John

Gilliom

Fast over 50

3518

Paul Medvec

 

32

Erik

Rosskopf

Regular

3046

Callie Kanoy

Ken Rosskopf

 

 

 

Gruver Wins Oyster Roast

posted Oct 8, 2018, 7:05 AM by Thistle Class   [ updated Oct 8, 2018, 9:15 AM ]




Steve Gruver, Sarah Paisley, and Sarah Bonner topped the 28 boat fleet and won the 2018 Oyster Roast, held in Annapolis MD on Columbus Day Weekend.  They had 2 race winds on Sunday and Just edged out Craig Smith and Annie Borema who finished in Second. Tom Lawton, Sarah Hatsell, and Lee Beauchamp finished in 3rd despite having to re-start after and OCS in race 3.  There were 4 light wind races sailed over the two days.  All attendees enjoyed wonderful oysters and dinner on Saturday night.  Thank you to all members of the SSA Thistle fleet who wend out of their way to organize another great regatta in Annapolis!  Full scores are below.





2018 Thistle Oyster Roast

Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Sunday, October 7, 2018 2:04:43 PM EDT


Division: Thistle (28 boats) (top)

PosSailSkipper/Crew/Club1234Total
Points
Pos
14004Gruver, Steve/Sarah Paisley, Sarah Bonner/Bonner/ CPYC641112.001
2740Smith, Craig/Annie Borema/ Nockamixon Sail Club312713.002
33843Lawton, Tom/Sarah Hatsell, Lee Beauchamp/ Nyack Boat Club2212420.003
44044Ridder, Jared/Jess Hammond, Ante Jelcic/Jelcic/ Nyack Boat Club537621.004
53969Stuart, Tony/Joe Crescitelli/ Nockamixon Sail Club1910525.005
61356Gaylord, Jesse/Nick Moreau, Kaitlyn Norton/ Dodge City8153228.006
79Meyer, Scott/Lauren Meyer, Charlie Bailey/Bailey, Charlie/ Saratoga Lake Sailing Club4616834.007
83678Lawson, William/Jonathan Phillips, Stephenie Gajars/Gajar/ SSA101681145.008
93913Foster, David/Sam Brauer, Jordan Roberts/ Nyack Boat Club128141246.009
104024Baker, John/Joy Martin, Tom Doran/ Seneca YC91941547.0010
113506Fahrmeier, Eileen/Michael McNamara, K.T. Walling/Walling/ BCSC135151447.0011
123744Duckworth, Edwin/Warren Duckworth, Bridgette Foster/Fos/ Berlin Yacht Club711191047.0012
13635Krafft, Charles/Cairn Krafft, Andrew Lenzo/ SSA18762253.0013
142201Foltis, Rosemary/Doug Freeman, Foster Stolte/Stolte, Foster/ SSA151291753.0014
153141Gilmour, John/Bob Daniel, Ann Kendrick1110171957.0015
163077Bonner, Gary/Robin Bonner/ Nockamixon Sail Club1913131358.0016
173947Hudson, David/John Hudson, Steve Olson/ Saratoga Lake Sailing Club141720960.0017
184026Udell, Mark/Bob Kruse, Lynn Pytell/ crescent sail yacht club29/DNC29/DNC5366.0018
194021Annand, Chris/Meg Farrugia, LeAnn Myrhe/ NCSC1614182169.0019
202571Hoyt, John C./Amy Krafft, Matt Gladd/ Severn Sailing Association2425111878.0020
211869Majane, John/Jim Schmicker, Dillon Zellendorf/Zellenorf, Dillion/ SSA1722242487.0021
224023John, Edward/tory gibb matthew beaty/ ssa2118222687.0022
233771Moore, Don/Quay, John/Virden, Jon/ SSA2326231688.0023
244045Deptula, David/Rusk, Sally/Vanderhaydn, Allan/ NCSC2223212591.0024
25389 for 1406Krafft, William/Steve Krafft, Molly Ratz/ SSA2620252394.0025
2616Maddox, Sam/Narlin Beaty; Susan Beaty/ Glenmar sailing association2524262095.0026
273898Hale, Peter/Susan Hale, Jono Rpberts/ SSA202129/DNF2797.0027
281678Priniski, Craig/Cynthia Chadwell/ Cooper River29/DNC29/DNC29/DNC29/DNC116.0028

1-10 of 82